A
A
A
 

 

Budowa Biblioteki

Biblioteka Cyfrowa IETU powstaje w ramach zadania 1. Utworzenie i udostępnianie baz danych, podzadanie 1.1 – Tematyczna biblioteka cyfrowa.

Tematyczna biblioteka cyfrowa IETU działa w oparciu o najpopularniejszy w Polsce system tworzenia bibliotek cyfrowych dLibra, opracowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Umożliwi on włączenie zasobów Biblioteki Cyfrowej IETU za pośrednictwem serwisu Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) do sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce.

W październiku 2014 zawartość Biblioteki Cyfrowej IETU będzie dostępna również przez serwis FBC.

Do ucyfrowienia pozycji książkowych wykorzystujemy stanowisko digitalizacyjne firmy ATIZ BookDrive.

Stanowisko digitalizacyjne firmy ATIZ BookDriveStanowisko digitalizacyjne firmy ATIZ BookDrive

ATIZ BookDrive to specjalnie skonstruowany stojak wraz z aparatami fotograficznymi, na którym kładzie się książkę i kopiuje strona po stronie jej zawartość. ATIZ BookDrive współpracuje z aparatami marki Canon EOS.
W urządzeniu BookDrive zamontowane są dwa aparaty – jeden z nich fotografuje strony parzyste, drugi nieparzyste. Oba są podłączone do komputera przez łącze usbm. Komputer steruje aparatami (wyzwala migawki). Do zadań technika należy ułożenie książki w zagłębieniu w kształcie „V” oraz zainstalowanie specjalnej ramki dociskającej. Po każdym zdjęciu technik podnosi ramkę i przekłada kartkę. Przy skanowaniu zachowuje się bezpieczeństwo skanowanych materiałów - książki są rozwierane do 120 stopni.
Proces digitalizacji publikacji

Schemat pochodzi ze strony WWW jedynego dystrybutora firmy ATIZ w Polsce firmy Elaboro.pl

Zeskanowane pliki podlegają dalszej obróbce przy pomocy dołączonego do urządzenia oprogramowania BookDrive Editor. Pozwala ono odpowiednio wykadrować zdjęcia stron książki, poprawić jasność i kontrast, a na koniec wygenerować pojedynczy plik PDF z całą książką.
Tak powstały plik podlega dalszej obróbce przy pomocy oprogramowania Abbyy FineReader. W pierwszym kroku następuje rozpoznanie tekstu. Następnie plik jest czyszczony przez technika z niewłaściwie rozpoznanych znaków, rysunków. Na końcu ponownie rozpoznajemy tekst i otrzymujemy plik PDF umożliwiający przeszukiwanie jego treści.

 Przygotowany plik PDF jest wprowadzany do systemu biblioteki cyfrowej dLibra.


Warto odwiedzić

ceon

Centrum Otwartej Nauki



Warto przeczytać

przewodnik

Przewodnik po otwartej nauce



open access

Open
Access

raport

Biblioteki Cyfrowe
i Książka
Elektroniczna