A
A
A
 

 

Model WRF

Model WRF jest mezoskalowym numerycznym modelem prognozowania pogody. Został zaprojektowany tak, aby służyć zarówno do badania stanu atmosfery w przeszłości oraz do operacyjnego prognozowania pogody. Jest wyposażony w dwa moduły: moduł dynamicznej asymilacji danych (preprocesor WPS) oraz moduł pozwalający na równoległe obliczenia i rozszerzalność systemu.

Prace nad modelem WRF rozpoczęły się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Model jest efektem współpracy szeregu instytucji amerykańskich: głównie National Center for Atmospheric Research ( NCAR ), National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) - reprezentowanego przez National Centers for Environmental Prediction (NCEP), Forecast Systems Laboratory (FSL), Air Force Weather Agency (AFWA), Naval Research Laboratory, University of Oklahoma oraz Federal Aviation Administration ( FAA).

Obecnie model jest rozwijany przez liczną społeczność międzynarodową, która testuje i poprawia kolejne jego wersje.

Model WRF pozwala na symulację warunków meteorologicznych w oparciu o rzeczywiste obserwacje, dane uzyskane z analiz danych meteorologicznych (reanaliza) lub w oparciu o syntetycznie wygenerowane warunki atmosferyczne. WRF pozwala również na prognozowanie pogody w oparciu o globalne prognozy pogody korygowane danymi z obserwacji lokalnych.

Istnieją dwie wersje modelu WRF:

  • Wersja ARW (Advanced Research WRF) jest prowadzona przez Mesoscale and Microscale Meteorology Division NCAR: http://www.mmm.ucar.edu/wrf/users.
  • Wersja NMM (WRF- NMM ) jest prowadzona przez Developmental Testbed Center (DTC): http://www.dtcenter.org/wrf-nmm/users.

WRF jest obecnie wykorzystywane operacyjnie w NCEP, AFWA oraz innych ośrodkach na całym świecie.

W IETU model WRF został uruchomiony w 2011 roku. Model był wykorzystywany do modelowania:

  • warunków meteorologicznych na obszarze Polski w pierwszej połowie 2010 roku na potrzeby projektu pt: Analiza stanu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 i PM2,5 z uwzględnieniem składu chemicznego pyłu oraz wpływu źródeł naturalnych zleconego przez GIOŚ
  • warunków meteorologicznych towarzyszących występowaniu wysokich stężeń pyłu w rejonie województwa śląskiego i kraju Morawsko-śląskiego w roku 2011 na potrzeby prac komisji czesko-polskiej.

W połowie 2012 roku model WRF został uruchomiony na nowym klastrze sybilla. Aktualnie (wrzesień 2013) udostępnione zostały źródła wersji 3.5.1.
Szczegółowy opis wersji WRF3.5 można znaleźć:
http://www.mmm.ucar.edu/wrf/users/docs/arw_v3.pdf.
Uzupełnienia znajdują się w dokumencie:
http://www.mmm.ucar.edu/wrf/users/docs/user_guide_V3/ARWUsersGuideV3.pdf