A
A
A
 

 

Charakterystyka systemu

Oprogramowanie HRA2 przeznaczone jest do szacowania ryzyka zdrowotnego na terenach zdegradowanych chemicznie i stanowi narzędzie wspomagające zarządzanie tymi terenami.

Oprogramowanie to  pozwala na szybkie uzyskanie informacji o wielkości i rozkładzie przestrzennym ryzyka zdrowotnego, w zależności od obecnego lub planowanego sposobu użytkowania terenu.

Jest ono następcą programu NORISC-HRA, opracowanego przez zespół IETU w ramach projektu NORISC (Network Oriented risk-assessment by In-situ Screening of Contaminated Sites; 5PR UE; 2002-2003).

W oprogramowaniu HRA2 wykorzystano, podobnie jak w NORISC–HRA, podstawy metodologiczne oceny ryzyka zdrowotnego opracowane przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (US EPA), wprowadzając  przy tym  zupełnie nowe funkcje i rozwiązania.

Opracowanie programu HRA2 wynikało z potrzeby uproszczenia i usprawnienia analiz ryzyka zdrowotnego  wykonywanych za pomocą NORISC-HRA.

       Dynamicznie rozwijające się technologie informatyczne, które zostały wykorzystane w oprogramowaniu HRA2, pozwoliły na znaczne poszerzenie i udoskonalenie jego funkcjonalności zarówno pod względem graficznym, jak i wydajnościowym. W aplikacji zostały wykorzystane m.in. technologie .NET oraz biblioteka TatukGIS Developer Kernel .NET Edition, która jest wszechstronnym SDK (software development kit) przeznaczonym do tworzenia aplikacji i rozwiązań typu GIS. Produkt ten jest profesjonalnym systemem wykorzystywanym przez wiele komercyjnych systemów informatycznych na świecie, który obsługuje wiele popularnych standardów, przykładowo: SHP, KML, GeoTIFF i wiele innych. Dzięki zastosowaniu TatukGIS można uprościć proces tworzenia aplikacji poprzez wykorzystanie zawartych w bibliotece metod obsługi standardowych typów danych przestrzennych oraz graficznych komponentów do prezentacji tych danych.

            W oprogramowaniu in2in-HRA2 wprowadzono następujące zmiany w porównaniu do NORISC-HRA: 

  • możliwość dodania do mapy warstw w formacie SHP lub WMS
  • pełna dowolność w sposobie prezentacji punktów pomiarowych (możliwość manualnego przemieszczenia punktów, zmiana kolorystyki, etykiety, itp.)
  • dodanie narzędzi wspomagających prezentację mapy (przesuwanie warstw góra/dół, powiększanie/pomniejszanie obrazu, dowolne przesuwanie obrazu)
  • możliwość generowania siatek (regularnej, nieregularnej) punktów pomiarowych
  • możliwość zapisu do pliku zmian w symbologii warstw w celu późniejszego wykorzystania
  • większa elastyczność w ustawianiu wartości parametrów (osobne okna zamiast kreatora)
  • generowanie raportu według kryteriów zadanych przez użytkownika
  • możliwość importu danych dotyczących punktów pomiarowych z pliku CSV zawierającego dane pomiarowe (m.in., stężenia substancji w glebie, granicy oznaczalności, głębokości pomiaru parametrów gleby)
  • możliwość exportu danych pomiarowych do pliku CSV
  • wybór rodzaju interpolacji wyników obliczeń oraz możliwość ustawienia jej szczegółowych parametrów (metoda odwrotnych odległości -IDW, metoda najbliższego sąsiedztwa - Nearest Neighbourg)
  • zaimplementowanie uaktualnionych algorytmów do obliczania ryzyka zdrowotnego wynikającego z zanieczyszczonej gleby i wód podziemnych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych
  • możliwość uwzględniania względnej biodostępności substancji z gleby
  • możliwość łatwego wprowadzenia danych specyficznych dla badanego terenu w miejsce danych domyślnych oraz łatwego uaktualnienia informacji dotyczących właściwości toksykologicznych i fizykochemicznych substancji
  • możliwość utworzenia nowego projektu na bazie już istniejącego z zachowaniem wszystkich ustawień użytkownika z danego projektu.

 

Poniżej został przedstawiony schemat działania aplikacji HRA2:

System wideokonferencyjny IETU